Chcete vědět, jak podpořit boj proti zánětům a nakopnout imunitu?

Kopie návrhu fotky clanky zhubni chytre (2)

Kurkuma a zázvor jsou silní spojenci!

Pozitivní vliv kurkumy a zázvoru na lidské zdraví je známý odpradávna. Kurkuma je nejen rostlinou příbuznou zázvoru, ale má dokonce i podobné účinky. Obsahuje velké množství vitamínů C a E, s klidným svědomím ji tak můžeme označit za superpotravinu. V tradiční indické medicíně se používá již přes čtyři tisíciletí. Nápoj nebo obklad z kurkumy totiž mimo jiné neutralizují při kousnutí jedovatým hadem či pavoukem. Oblíbeným lékem na řadu neduhů je i kurkumový čaj.

49

Chronický zánět škodí nenápadně

V našich zeměpisných šířkách kurkumu oceníme spíše pro její předpokládané protizánětlivé účinky, kterým nasvědčují četné vědecké studie. Chronické záněty v organismu mohou probíhat velmi nenápadně a s jen minimálními příznaky, jako jsou ranní kašel nebo občasná bolest břicha. Přesto signalizují, že něco není v pořádku. Na vině může být celá řada příčin, od nesnášenlivosti konkrétní skupiny živin po každodenní stres v práci. Některé záněty dokonce mohou předcházet vzniku rakoviny. Zařazení potravinových doplňků s kurkumou vám tak může konečně přinést úlevu a fungovat jako prevence i před ostatními onemocněními. Musíme však připomenout, že na prvním místě je vždy zdravý životní styl, který doplňky můžeme podpořit, nikoli zcela nahradit. 

Dvojí síla pro lepší imunitu 

Při pravidelném užívání kurkuma dokáže skvěle nabudit imunitu. Pomáhá na zažívací obtíže, s trávením tučné stravy a celkově zrychluje metabolismus. 

600x300 (3)

Vědeckými studiemi je potvrzeno, že kurkuma dále podporuje krevní oběh, činnost jater, posiluje imunitní a dýchací systém a přispívá k normálnímu stavu kostí a kloubů. Blahodárně působí na nervovou soustavu a celkovou psychickou pohodu. O naše kosti a klouby se dokáže skvěle postarat i zázvor, který navíc zlepšuje celkový svalový tonus a vlije vám novou energii do žil. Kombinace obou rostlin je tak opravdovým životabudičem, dlouhodobou podporou a prevencí organizmu nejen v období podzimních viróz.

42

Rostlinu kurkumy vypěstujete i doma

Kurkumu ale samozřejmě využijeme i v kuchyni. Většina z nás si pravděpodobně představí koření typické pro tradiční indické pokrmy. Přidává se do rýže, curry omáček, polévek nebo dokonce sladkých dezertů. Významné místo má ale i v kosmetickém průmyslu jako složka orientálních parfémů.

Výraznou má nejen chuť a vůni, ale i barvu. Žluto-oranžový až zlatavý prášek se získává vařením a poté namletím podzemního oddenku kurkumovníku dlouhého, který dále můžete najít v jižní a jihovýchodní Asii, Kambodži, Číně, Vietnamu, Peru, na Srí Lance i na Jamajce. Vypěstovat se ale dá i doma. Jde o vytrvalou rostlinu, která vás bude dlouho těšit svými barevnými květy. Kořen je vzhledem i účinky velmi podobný kořeni zázvoru. A právě v kombinaci se zázvorem jej najdete v našem produktu Zlatá ke zdraví.

 39

Pepř a olej pro maximální efekt 

Kurkuma je rozpustná v tucích, proto se pro vyšší účinnost doporučuje konzumovat s olejem. Lepšího efektu dosahuje i v kombinaci s pepřem. Za tímto účelem do výrobku Zlatá ke zdraví přidáváme extrakt z černého pepře, tzv. piperin. Ten zaručí, že z kapsle získáte skutečně maximum kurkuminoidů a gingerolů, což jsou účinné látky obsažené v kořeni zázvoru. Doporučujeme užívat dvě kapsle přípravku denně. Více informací se dozvíte v našem >> e-shopu.

45_1