Cítíte se dlouhodobě unavení a bez nálady?

68

Možná máte nedostatek omega-3 mastných kyselin!

Nedostatek Omega-3, tzv. nenasycených mastných kyselin, významně zvyšuje riziko mozkové mrtvice či infarktu. Dále se projevuje únavou a zapomnětlivostí, zhoršením astmatu, vysokým krevním tlakem nebo bolestí kloubů. Naše tělo si tyto cenné látky bohužel nedokáže vyrobit samo v dostatečném množství. Je tedy potřeba doplňovat je z potravy, nejčastěji z mořských ryb a plodů nebo z rybího oleje. Úpravu jídelníčku je pak vhodné podpořit také potravinovými doplňky.

 Kopie návrhu fotky clanky zhubni chytre (6)

V dobré kondici od kolébky po stáří

Doporučená dávka pro dostatečný příjem omega-3 ze stravy jsou dvě porce ryby týdně. To může být ale v našich zeměpisných šířkách problém. Ideálním řešením není například ani losos z farmových chovů, který nemůže nahradit přirozené zdroje.  V oleji Omega-3 najdete vyvážený poměr dvou nejdůležitějších nenasycených mastných kyselin DHA a EPA. DHA, neboli kyselina dokosahexaenová, se přirozeně vyskytuje v divoce žijícím lososu, makrele, tuňáku, sardinkách, tresčích játrech a mořských řasách. Dokáže ovlivnit vývoj mozku a nervové soustavy již od rané fáze těhotenství. Měly by ji proto doplňovat především budoucí maminky.

EPA, tedy kyselinu eikosapentaenovou, najdete obecně v tučných rybách, rybím oleji a v různých mořských plodech. Má obdobný přínos jako DHA, ale až v pozdějším věku, pro děti od 5 let a dále, kdy mozek již nepotřebuje tolik DHA. Dospělým pomáhá mimo jiné posilovat imunitu, paměť, vyhýbat se depresím, schizofrenii a dalším psychickým neduhům. Seniorům se pak doporučuje jako prevence Alzheimerovy choroby, pro uchování bystrosti a duševních schopností. Ze spojení obou těchto účinných látek tak můžeme plynule čerpat skutečně po celou délku našeho života.

69

Vyvážený poměr látek v ekologickém výrobku

Zdroje DHA a EPA v potravinových doplňcích často pocházejí z velkochovů ryb. Poměr účinných látek je však v těchto produktech mnohdy velmi nevyvážený. Takový losos totiž narozdíl od toho divokého obsahuje i vysoký podíl omega-6. Správně by množství omega-3 v rybě mělo nad omega-6 převažovat.

Olej z lososů do produktu Omega-3 nám dodává malá rodinná firma z Norska, která jako jeho zdroj používá divoké ryby. Zároveň jde o ekologický výrobek, jelikož tímto způsobem nepřispíváme k drancování mořského dna při hromadných výlovech ryb a nedochází ke znečišťování moří a oceánů. Díky tomu jsou naše výrobky tím nejlepším a nejpřirozenějším zdrojem omega-3i pro vaše tělo. Skleněný obal pak zaručuje dlouhodobé uchování přípravku bez ztráty kvality a účinnosti obsažených kyselin.

70